Ukrayna’da Rusya ordusunun geri çekildiği Kiev yakınlarındaki İrpin ve Bucha kasabasında birtakım cesetlerin görüntülenmesi üzerine peş peşe reaksiyonlar geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Rus birliklerinin bölgelerden çekilirken “sivilleri öfkeden öldürdüğü ve IŞİD’den daha makus olduğu” tarafında tabirler kullandı.

Reuters haber ajansı, Kuleba’nın Times Radio’ya verdiği demeci yayınladı. Kuleba, Rusya’nın geri çekildiği İrpin ve Bucha kasabasında sivilleri infaz ettiğini savunarak “Bu beşerler silahlı değildi, onları öfkeden öldürdüler. Rus birlikler IŞİD’den daha makus. Yapılanlar soykırım manasına geliyor” tabirlerini kullandı. Kuleba, “Bu kabahatlerin soykırım cürmü niteliğinde görülüp görülmeyeceği şimdi bilinmeyen fakat Rusya, Ukraynalıların kendi kimlikleriyle varolma haklarını reddediyor” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’in sözcüsü Sergey Nikiforov ise BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bucha’da toplu mezarlar bulduk. Elleri ve ayakları bağlı… Başlarında kurşun delikleri olan, yarı yanmış cesetler bulduk. Onlar sivillerdi ve infaz edildiler” dedi.

‘BUCHA’DA ÇEÇEN BİRLİKLER VARDI’

Kiev’e 37 kilometre uzaklıktaki Bucha kasabasının Belediye Lideri Anatoliy Fedoruk ise sivil cesetlerin tespit edildiği kelam konusu bölgede Çeçen birliklerin vazife yaptığı tezinde bulundu. Fedoruk, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada birtakım cesetlerin kollarının beyaz bezlerle bağlı halde bulunduğunu ve bu infaz biçiminin “Çeçen birliklerin tarzı” olduğunu savundu.

‘BAĞIMSIZ BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMELİ’

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ise Rus birliklerin kısmen denetimi ele geçirdiği Çernihiv, Harkov ve Kiev üzere bölgelerde “savaş maddelerinin ihlal edildiği” tarafında rapor yayınladı. Bugün yayınlanan raporda, birtakım bölgelerde sivillerin infaz edildiğine ait bulgulara yer verilerek soruşturma daveti yapıldı. Emsal bir davet da Avrupa Birliği (AB) yetkililerinden geldi.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Rusya’nın geri çekildiği bölgelerden gelen imajların “dehşet verici” olduğunu söyledi; bağımsız bir soruşturma yapılması davetinde bulundu. Von der Leyen, “Savaş cürümlerinin failleri hesap verecek” dedi.

ALMANYA’DAN REAKSİYON: KARŞILIKSIZ KALAMAZ

AFP’nin haberine nazaran, Almanya’dan da kelam konusu sivil vefatlarına reaksiyon geldi. Almanya Başbakan Yardımcısı Robert Habeck, Alman gazetesi Bild’e verdiği demeçte bölgede toplu mezarların tespit edildiğini söz ederek “Bu müthiş savaş kabahati karşılıksız kalamaz” dedi.

RUSYA SAVAŞ KABAHATİ İŞLEDİĞİ TEZLERİNİ REDDETMİŞTİ

Moskova idaresinden ise İrpin ve Bucha kasabasındaki imajlarla ilgili şimdi resmi açıklama yapılmadı. Rusya daha evvel birliklerinin Ukrayna’da sivilleri infaz ettiği ve savaş cürmü işlediği argümanlarını reddetmişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, geçen ay yaptığı açıklamada Ukrayna’da sivillerin infaz edildiği istikametindeki sorulara “Bunu kategorik olarak reddediyoruz” demişti. (DIŞ HABERLER)

Gazete Duvar

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.