Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da Kiev yakınlarındaki İrpin ve Bucha kasabalarında çekildiği sav edilen ve sivillerin infaz edildiği savlarının dayandırıldığı fotoğraf ve görüntüleri yalanladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan manzaralara ait yapılan açıklamada manzaraların provokasyon olduğu öne sürüldü.

Bu yerleşim ünitesinin Rusya askerlerinin denetimi altında olduğu müddet boyunca tek bir bölge sakininin rastgele bir şiddet aksiyonundan ziyan görmediğini sav eden Savunma Bakanlığı, bu mühlet içinde sivillerin kentte serbestçe hareket edebildiği ve tahliye oldukları, Ukrayna silahlı güçlerinin ise meskun mahalleler dahil kentin güneyindeki bölgeleri bombaladığını öne sürdü.

AA’nın aktardığına nazaran, 30 Mart’ta tüm Rus birliklerinin Bucha’dan büsbütün çekildiğinin altı çizilen açıklamada, şu sözler yer aldı: “Ayrıca, 31 Mart’ta Bucha Belediye Lideri Anatoliy Fedoruk, görüntü bildirisinde ​​şehirde Rus ordusunun olmadığını doğruladı fakat sokaklarda elleri bağlı olarak vurulan lokal sakinlerden bahsetmedi bile.

Bu nedenle, Buça’daki tüm kelamda ‘suç kanıtlarının’, Ukrayna istihbaratı SBU vazifelileri ve Ukrayna televizyonu temsilcilerinin kente geldiği 4. günde ortaya çıkması şaşırtan değil.

En az dört gün sonra imgeleri Kiev rejimi tarafından yayınlanan tüm insanların cesetlerinin sertleşmemiş olması, karakteristik kadavra lekelerinin olmaması ve yaralarda pıhtılaşmayan kan olması bilhassa kaygı vericidir.

Bütün bunlar, Mariupol’de doğum hastanesinde ve başka kentlerde olduğu üzere, Bucha’dan gelen fotoğrafların ve görüntü manzaralarının Batı medyası için Kiev rejiminin bir öteki kurgusu olduğunu reddedilemez bir biçimde doğrulamaktadır.” (HABER MERKEZİ)

Gazete Duvar

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.