Konya’nın Sarayönü ilçesine bağlı bir mahallenin yaklaşık 500 metre yakınındaki mera alanında, 4 metre ortayla iki obruk birden meydana geldi.

Obruk oluşumunun daha evvel gözlemlenmediği ilçeye bağlı Konar Mahallesi’nde, hayvanların otlatıldığı merayı denetime çıkan muhtar Selçuk Körük, meskenlere 500 metre aralıkta yan yana iki obruk oluştuğunu gördü. Körük, çabucak durumu jandarma, belediye ve kaymakamlığa bildirdi.

Jandarma, biri 10 metre derinliğinde, 15 metre çapında, başkası 20 metre derinliğinde, 7 metre çapındaki obrukların etrafında güvenlik önlemi aldı. Konya AFAD Vilayet Müdürlüğü grupları de obrukla ilgili inceleme başlattı.

Muhtar Körük, daha evvel bölgede obruk oluştuğuna hiç şahit olmadıklarını söyledi. Mahallenin yakınında oluşan obrukları görünce çok şaşırdığını tabir eden Körük, şöyle konuştu:

“Mahallenin kenarındaki çeşme akmıyordu. Neden akmıyor diye şüphelendim ve denetim etmeye çıkınca tesadüfen gördük. Obrukların arası mahallemize çok yakın. Burada biz hayvanlarımızı otlatıyorduk. Televizyonlarda çok izlerdik, Karapınar ilçesinde çok olduğunu duyuyorduk ancak bizim başımıza da geleceği aklımıza gelmedi. Bu bölgede birinci sefer gördük, çok şaşkınız. Obruk birinci oluştuğunda içinde su yoktu. İki göçük vardı. Kar suları obrukları doldurdu. Birisi şu anda sudan görünmüyor. İnşallah öteki obruklar oluşmaz.”

Hayvanlarını otlattığı merada oluşan obruklara 500 metre arada konutu bulunan Sezgin Bozkurt da “Bu mevki mahallemizin en sık kullandığı mera alanı. Obruk oluşması çok korkutucu. Bayağı da geniş görünüyor. Buralarda hayvanlarımızı otlatıyorduk. Artık içimizde bir tedirginlik olacak. Benim meskenim de buraya 500 metre uzaklıkta. Bu civarı çok fazla kullanmayız artık” diye konuştu.

TR Sputnik

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.